SUMMARY OF THE RULES OF CAMELOT

In the Albanian Language

 

Text and Diagrams © 1999-2009 Michael Wortley Nolan and the World Camelot Federation

Translation courtesy of Julian Doraci

 

(Please note that what follows is the translation of a general summary of Camelot rules; it is not a translation of the World Camelot Federation Official Rules of Camelot.)

 

 

Loja Kamelot luajtur midis dy kundėrshtarėve te cilet alternojne levizjet ne njė fushe me 160 kuadrate. Ēdo lojtar mbron njė Keshtjelle te pėrbėrė nga dy kuadrate nė fund tė kesaj fushe. Cdo lojtar fillon me 14 gure: katėr kalorės dhe dhjetė burra.

Pozicioni fillestar

 

Ekzistojnė katėr lloje lėvizjesh:

 

1. Fusha e Levizjes: Njė gur ( kalorės ose burre) mund tė lėvizė njė kuadrat nė ēdo drejtim nė ēdo kuadrat te afert.

Fusha e Levizjes

 

2. Ecja me galop: Njė gur (kalorės ose burre) mund tė kaperceje nė ēdo drejtim mbi njė gur mik qė zė njė kuadrat ngjitur mbi njė kuadrat bosh menjėherė pas tij. Guret te cilet galopohen nuk mund te levizen. Njė lojtar mund tė eci me galop mbi mė shumė se njė gur gjatė te njėjtės lėvizje. Njė lojtar nuk mund tė bėjė njė ngarje me galop qė fillon dhe mbaron nė tė njėjtin kuadrat. Njė lojtar nuk ėshtė i detyruar tė eci me galop nese nuk deshiron.

     

Ecja me galop                     Pas ecjes me galop

 

3. Kapercimi: Njė gur (ose kalorės ose burrre) mund ta kaperceje nė ēdo drejtim njė gur kundėrshtar qė zė njė katror ngjitur me te mbi njė kuadrat bosh menjėherė pas tij. Guri kundershtar mbi te cilin eshte kapercyer hiqet nga fusha. Njė lojtar duhet tė kaperceje nė qoftė se njė gur i tij ėshtė ngjitur me njė gur tė ekspozuar kundershtar. Pas kapercimit te njė guri kundershtar, ky kapercim duhet tė vazhdojė nė qoftė se guri i lojtarit arrin njė kuadrat tjetėr tė ngjitur me njė gur tjetėr kundershtar tė  ekspozuar. Njė lojtar mund tė zgjedhe vete se cilin gur kundershtar duhet te marre, dhe se me cilin prej gurėve tė tij mund ta beje kete levizje. Kur eshte i detyruar tė kapercejė, njė lojtar mundet nese ka mundesi, tė kapet nga njė Kalorės ne Sulm. Njė lojtar mund ta injorojė detyrimin e tij per te kapercyer vetėm nė qoftė se nė veprimin e tij e mėparshem, ai ka kapercyer njė nga guret  e tij mbi nje gur kundėrshtar ne Kalane e tij. Nė kėtė rast, ai duhet menjėherė ta largoje ate gur nga Kalaja e tij.

     

Kapercimi                          Pas Kapercimit

 

4. Sulmi i nje kaloresi: Njė kalorės mund tė kombinoj njė ngarje me galop dhe njė kapercim nė njė lėvizje tė vetme. Sulmi i Kaloresit duhet tė ndjeke rregullin fillimisht ngarjen me galop pastaj kapercimin. Njė kalorės nuk ėshtė i obliguar pėr tė bėrė njė Sulm kalorėsi. Nė qoftė se ngarja me galop e njė kalorėsi e sjell atė afer njė guri kundershtar qė mund tė kapercehet, atehere ai duhet ta bėjė nje gje te tille, pervec faktit se nėse mė vonė nė tė njėjtėn lėvizje ai  arrin te kape nje gur tjeter kundershtar diku tjeter. Pas kapercimit mbi njė gur kundershtar, kapercimi duhet tė vazhdojė nėse Kalorėsi i  lojtarit arrin ne nje kuadrat tjetėr afer nje guri kundershtar te ekspozuar.

     

Sulmi i Kaloresit                   Pas sulmit te Kaloresit

 

Njė lojtar nuk mund tė fushė-veproje ose te ngase me galop nė Kėshtjellėn e tij. Njė lojtar mund tė kaperceje, ose tė bėjė nje pjesė kapercimi te njė sulmi kalorėsi, nė Kėshtjellėn e tij. Nėse njė lojtar kapercen nė Kalanė e tij, ai duhet tė vazhdojė kėrcimin jashte Kalase se tij, nėse eshte e mundur. Njė lojtar qė ka kercyer nė Kalanė e tij duhet, qe ne levizjen e ardhshme, te largojet nga Kalaja e tij, pa pėrjashtim. Njė lojtar qe largohet jashtė Kalase se tij duhet tė kaperceje jashte nėse ėshtė e mundur, nė vend qė fushe-veproje ose te galopoje jashte.
 

Njė gur qė ka hyrė ne Kalane kundėrshtare nuk mund tė dale jashtė, por ėshtė lejohet tė lėvizė nga njė kuadrat i Kalase tek tjetri. Njė lojtar ėshtė i kufizuar nė dy lėvizje Kalaje gjatė njė loje.

 

Loja mund tė fitohet nė tre mėnyra tė ndryshme:
 

1. Njė lojtar arrin te fuse dy gure tė tij nė Kalane kundėrshtare.

Te Bardhėt fitojne duke futur nė dy gure ne Kalane e Zeze

 

2. Njė lojtar arrin te kapi tė gjitha guret e  kundėrshtarit te tij, dhe ka dy ose mė shumė gure te tė tij tė ngelur ne loje.

Te Bardhėt fitojne me kapjen e tė gjithė gureve te Zi

 

3. Njė lojtar ka dy apo mė shumė gure, dhe kundėrshtari i tij nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė njė levizje te rregullt.

Te Bardhet fitojne pasi i Ziu nuk mund te beje levizje te rregullt

 

Loja lehet ne barazim nė qoftė se tė dy lojtarėt nuk kanė mė shumė gur ne loje.

Barazim